מילם – סיוע וייעוץ למשפחות מתמודדי נפש

  חזון ומטרה:

תחום המשפחות, שם לו למטרה להעניק ייעוץ, הדרכה ותמיכה, מידע וסיוע מקצועי למשפחות למתמודדי נפש.

התמודדות עם משבר נפשי במשפחה הינה חוויה מטלטלת הכרוכה לרוב, בתחושות בלבול, כעס, עצב, אשמה וחוסר אונים. תחושות אלו עשויים להוביל להתרחקות ממקורות תמיכה ולבדידות.

התא המשפחתי, במיוחד במצבי משבר, מהווה עוגן ומשאב משמעותי. הרציונל המקצועי בביסוס מרכזי משפחות, מושתת על ההבנה שבני המשפחה זקוקים למקום עבור עצמם, לעיבוד תחושותיהם, להבנה סביב מה שקורה ליקיריהם ולמסגרת בה יוכלו להתייעץ עבור עצמם ועבור יקירם המתמודד. ידוע שמשפחה מחוזקת, המקבלת תמיכה ולומדת מיומנויות התמודדות מותאמות למצב, עשויה לתמוך ולהשפיע באופן חיובי על תהליכי החלמה ושיקום של המתמודד וכן לדאוג לרווחתה האישית.

אין ספק שמתמודד הנפש נתקל בשורה ארוכה של קשיים הכרוכים בטיפול הבריאותי/תרופתי, בסטיגמה החברה כלפי אוכלוסיית המתמודדים ובעוד אתגרים רבים נוספים.  אך המתמודד אינו הנפגע היחיד מהמשבר. לכל מתמודד, מעגלים קרובים של בני משפחה: הורים, אחים, בני זוג וילדים הנדרשים להתמודד עם המשבר, עם שינוי שגרת החיים ועם הרצון לסייע.

כשמתפרצת מחלת נפש בקרב אחד מבני המשפחה, מתערערת היציבות המשפחתית ונסדקים היסודות עליהן התנהלה המשפחה. סדרי עולם משתנים, כל מה שהיה ידוע עד למשבר – מתחלף במציאות חדשה. מתלווים למשבר תחושות אבל ואובדן, בלבול, חוסר אונים, כעס ותחושות אשמה. שמחת החיים נעלמת, בני משפחה נתקלים בקושי סביב ניהול שגרת החיים ותחושה כללית של ייאוש תופסת מקום ומבריחה את התקווה.

הניסיון המקצועי שצברנו במהלך השנים בעבודה עם משפחות בבריאות הנפש, מלמד שלא נכון ולא רצוי להתמודד לבד. למחלות נפש מתלווה סטיגמה חברתית המקשה על ההתמודדות ולעיתים גורמת להתרחקות ממערכות תמיכה. ידוע שהרווחה האישית של בני המשפחה, ה-well being, הינו בעל חשיבות עליונה ולרוב, לצערנו, נזנח הצדה ומייצר קשיים נלווים נוספים.

פנייתם של בני המשפחה לעזרה עבור עצמם, מגדילה גם את הסיכוי שהמתמודד ירצה לפנות לעזרה בעתיד. ההנחה היא ששינוי חיובי שקורה אצל בן משפחה, עשוי להשפיע לטובה גם על סביבתו הקרובה, אף אם האחרים אינם משתתפים בפועל בטיפול עצמו. ידוע שבמערך המשפחתי הצלחה יוצרת הצלחה, ושינוי חיובי – אפילו קטן – אצל בן משפחה, עשוי ליצור תגובת שרשרת של שינויים חיוביים גם אצל הקרובים לו.

 השירותים במילם:

מילם- מרכז ייעוץ למשפחות מתמודדים, פועלים במימון ופיקוח משרד הבריאות. השירותים ניתנים ללא תשלום עבור בני המשפחה, ללא צורך בוועדת סל שיקום ו/או נכות ביטוח לאומי.

השירותים מיועדים לבני משפחה של מתמודדים- הורים, בני זוג, ילדים של, אחים, סבים ואדם משמעותי אחר.

מה כולל סל השירותים במילם?

  • ייעוץ פרטני: התערבות שמטרתה לסייע ולתמוך בבן המשפחה סביב המשבר, בהבנת המחלה, בהערכת הצרכים ובבדיקת מענים האפשריים. לכל בן משפחה אפשרות להיעזר ב- 6 מפגשים פרטניים. ניתן להיעזר בנו בשלבים השונים של ההתמודדות ואין צורך בהכרה של המתמודד בביטוח לאומי וסל שיקום. המפגש נקבע מראש, באמצעות מזכירת המרכז. השיחה נמשכת בדרך כלל שעה, תוך דיסקרטיות ושמירה על סודיות. אנו במילם בהחלט מודעים לכך שלא קל לפנות לקבלת עזרה, ועוד יותר לחשוף בפני אדם זר את הקשיים והתחושות עמן אתם מתמודדים. עם זאת, אנו גם יודעים שאם מצליחים להתגבר על הקושי, נפתחת הזדמנות למפגש בו תוכלו להביא את עצמכם באופן אמתי ואוטנטי, לחלוק את הקושי ואף לחוש הקלה. תוך ליווי רגיש ואישי נסייע לכם סביב ההתמודדות, מיצוי זכויות וסוגיות שונות המעסיקות אתכם. ביחד, ננסה להבין את מוקד ההתמודדות ונתקדם אל מטרות ויעדים אפשריים. לאחר הליווי הפרטני, אנו מציעים למרבית המשפחות להצטרף לאחת הקבוצות הפועלות במרכז ולעבור תהליך מעצים המשלב למידה מהאחר, הקנית ידע וכלים להתמודדות יעילה יותר, שמניסיוננו בסופה, מקרינה על תחושת הרווחה של בן המשפחה ומאפשרת לו לחיות חיים בעלי משמעות לצד המחלה.

 

  • ליווי של בן משפחה מומחה מניסיון: ייעוץ וליווי מבן משפחה בעל ידע מניסיון אישי. בנוסף למפגש הפרטני עם איש מקצוע, מוצע למשפחות ליווי של 4 פגישות ע”י בן משפחה בעל ניסיון אישי. המפגש מאפשר שיחה בגובה עיניים, הקשבה להתמודדות של מישהו שמבין מקרוב את חווית המשפחה, ליווי לוועדות, תהליך מיצוי זכויות ועוד.

 

  • קבוצות: התערבות קבוצתית הינה בעלת השפעה חיובית על בני המשפחה במישורים רבים של חייהם, כגון שיפור ברווחה הנפשית, בסגנון ההתמודדות עם המשבר, ברמת התקווה וכן בהפחתה ניכרת בתחושות הנטל המשפחתי והסטיגמה המופנמת . בתחום הסיוע למשפחות בבריאות הנפש – התהליכים המשמעותיים מתרחשים בקבוצה ולכן, אנו מציעים מגוון קבוצות להורים, בני זוג, אחים וילדים) תמהיל הקבוצות נקבע על פי פילוח קירבה משפחתית, אחרות מכוונות נושא ספציפי (כגון תחלואה כפולה, קבוצות DBT ועוד). בנוסף מתקיימות קבוצות המונחות בכלים מגוונים (כגון פוט ותרפיה, אומנויות, מיינדפולנס ועוד).  הקבוצות מוצעות קבוצות לבני המשפחה- להורים, בני זוג, אחים ולילדים של. הקבוצה מונחת ע”י עובד מקצועי מומחה בעבודה עם משפחות בבריאות הנפש והנחית קבוצות. הקבוצה נפגשת במשך 15 מפגשים, אחת לשבוע. בהמשך, בהתאם לצורכי המשפחות, נמשכת הקבוצה לשלב ב’ לעוד סדרה של 15 מפגשים. בסופו של תהליך, קבוצות רבות הופכות לקבוצות לעזרה עצמית, ללא הנחית מנחה מקצועי, בליווי והדרכה צוות המרכז. קבוצות קל”ע מאפשרות לבני משפחה קשר עם אנשים העוברים התמודדות דומה, תוך קבלת תמיכה ותחושת שייכות. הקבוצות משלבות כלים מגוונים שמטרתן להקנות לבני המשפחות מידע אודות המחלה, מסגרות שיקום, דרכי התמודדות יעילים, פתרון בעיות, שיפור התקשורת המשפחתית ועוד. בקבוצות נוצרת אווירה של שותפות, מקום בטוח בו ניתן לחלוק תחושות ורגשות ש”זר לא יבין”.
  • קבוצות לעזרה עצמית: לאחר השתתפות בקבוצות מונחות, המשתתפים הופכים לקבוצה ללא מנחה הנפגשת במילם, ונעזרת בהתאם לצורך, בהדרכתו של איש צוות.

 

  • ייעוץ משפטי: ניתן ע”י עו”ד מומחה בתחום. הסוגיות המרכזיות בהן ניתן ייעוץ משפטי: אפוטרופסות , הסדרי צוואות וירושות מיוחדים כבני משפחה של מתמודדים, חובות וסוגיות של צרכנות הקשורות בעסקאות שעשו המתמודדים, סל שיקום ומיצוי זכויות מול ביטוח לאומי, זכויותיהם של מתמודדים מבוגרים בהקשר של סל שיקום ודיור תומך ועוד.

 

  • הרצאות: תכנית ההרצאות של המרכזים מגוונת ומשלבת בין הרצאות של פסיכיאטרים, אנשי שיקום וטיפול, מיצוי זכויות, מפגשים עם מתמודדים ובני משפחות שעברו תהליך החלמה משמעותי ועוד. מטרתן להרחיב את הידע, להעצים את כוחה של המשפחה סביב ההתמודדות, לייצר מפגשים וחיבורים עם משפחות נוספות. ההרצאות מתקיימות אחת לחודשיים, בכל המרכזים, השתתפות ללא תשלום.

 

  • סדנאות למשפחות ואנשי מקצוע: אנו מציעים במרכזים סדנאות עבור בני משפחה ועבור אנשי מקצוע. בדרך כלל, מדובר בסדנה חד פעמית או המשכית, מפגש בקבוצה קטנה ואינטימית אשר מתייחסת לנושא הרלוונטי לבני המשפחה ואו/לאנשי מקצוע. הסדנאות מונחות על ידי אנשי מקצוע, בכלים מגוונים ומטרתן לייצר חוויה של “יחד” ולהקנות כלים להתמודדות מיטיבה. כמו כן, מתוך הניסיון הרב שנצבר במרכזים, אנו פועלים רבות כדי לבסס את מעמדה של המשפחה בבריאות הנפש בשירותי הטיפול והשיקום. לשם כך, אנו מציעים לצוותים מקצועיים סדנאות חווייתיות המשלבות מידע עיוני הנוגע לתפיסות כלפי משפחות. במפגשים אלו נוצר דיאלוג חשוב ומאתגר סביב המורכבות של אנשי מקצוע המטפלים במתמודדים סביב סוגיות נאמנות, סודיות, אחריות והמפגש עם בני משפחה. מניסיוננו, עצם השיח פותח אפשרויות, כתובת להתייעצויות ודרכי עבודה המתייחסים למשולש הטיפולי: מתמודד, בן משפחה ואנשי מקצוע, שיח הכרחי לקידום מטרות כל הצדדים. כל זאת במטרה להטמיע את התפיסה סביב העבודה עם משפחות ולעודד שיתופי פעולה ועבודה מערכתית.

 

  • ימי עיון וכנסים: מרכזי משפחות מקיימים אחת לשנה יום עיון המיועד למשפחות, מתמודדים ואנשי מקצוע. ימים אלו נבנים בדרך כלל מתוך שיתופי פעולה עם הקהילה במסגרת ועדות היגוי מקומיות. ימי עיון מהווים הזדמנות מצוינת לכל הצדדים לקבל ידע, להתעדכן לגבי מגמות חדשות בתחום ובעיקר הזדמנות להכרות ודיאלוג בין הצדדים.

 

  • ביקורי בית: בהתאם לצורך, במטרה לסייע למשפחה להתקדם בתהליך.

 

  • פגישות רב מערכתית: מפגש עם המתמודד, בני המשפחה ואנשי מקצוע במטרה ליצור שיח אינטגרטיבי.

****וועד משפחות פעילות: מורכב מבני משפחה שעברו תהליך משמעותי כמקבלי שירות וביקשו לתרום ולהשפיע. הוועד מונחה על ידי צוות מילם ועוסק בסוגיות מגוונות לטובת התחום. וועד המשפחות הפעילות של מילם הינו חלק אינטגרלי בעבודה השוטפת במרכז. הוועד נפגש בדרך כלל, אחת  לחודש עם עובדת המרכז ובנוסף מצטרף לצוות להנחיה משותפת של סדנאות המיועדות לאנשי מקצוע.

 

פריסה ארצית – איפה נמצאים מרכזי מילם?

מילם כרמיאלשלוחה בעפולה ומענים בבית שאן, קרית שמונה, טבריה, נהריה וצפת

קניון לב כרמיאל, קומה ב’, מורד הגיא 100

טלפון: 04-6882898, פקס:04-6882894

milamca@enosh.org.il

 

מילם חיפה- ממוקם בעיר חיפה, בשכונת הדר. שלוחת מילם חיפה בקרית ים.

מילם חיפה– חסן שוקרי 8

טלפון: 04-8642644, פקס: 04-8643665

milamhaifa@enosh.org.il

מילם נתניה– ממוקם בשכונה שקטה בעיר, נותן מענים גם לאוכלוסייה דוברת אמהרית.

מילם נתניההזית 1, שכונת עין התכלת

טלפון: 09-8335042, פקס: 09-8332616

milamneta@enosh.org.il

 

מילם תל אביב– נותן מענים לתל אביב והערים הסמוכות.

מילם תל אביב- שד’ שאול המלך 8

בית אמות משפט, קומת מסד

טלפון: 03-5368101, פקס: 03-5368102

 

מילם ירושלים- ממוקם במבנה יד שרה. שלוחה בבית שמש. מענים לאוכלוסייה דוברת אנגלית ואוכלוסייה חרדית.

מילם ירשליםשלוחה בפסגת זאב ובית שמש, מענה בשפה האנגלית

יד שרה”, שד’ הרצל 124, קומה ג’

טלפון: 02-6522147, פקס: 02-6523540

milamjeru@enosh.org.il

  צוות מילם

במרכזי מילם מועסקים אנשי צוות ממקצועות הטיפול, בעלי ידע והכשרה לעבודה פרטנית עם משפחות, הנחית קבוצות, ידע וניסיון בתחום בריאות נפש והשיקום – ובעלי יכולת לעבודה מערכתית.

מנהלת תחום משפחות:

אחריות מקצועית וניהולית על הפעלת מרכזי הייעוץ לטובת אוכלוסיית המשפחות הפונות למרכז, בהתאם למדיניות משרד הבריאות. אחריות לתפקוד יעיל של צוות העובדים המועסק בשירות. מתן ייעוץ והדרכה למנהלי המרכזים. אחריות על ימי למידה והכשרות לצוותים והובלת כנס משפחות שנתי. הגשת תכניות עבודה שנתיות ואחריות להעברת דיווחים ונתונים חודשיים למשרד הבריאות, לרבות עמידה בבקרות פנים ארגוניות ובקרות של משרד הבריאות. קשר ישיר עם ממונה תחום משפחות במשרד הבריאות ועם המטה המקצועי והתפעולי של עמותת אנוש.

מנהלות מילם:

אחריות על פעילות המרכז, ניהול הצוות, קליטת עובדים חדשים, בנית תכנית שנתית מותאמת לצורכי המשפחות. הקפדה על עבודה בהתאם לדרישות המכרז: עבודה פרטנית, קבוצות, סדנאות, הרצאות, ימי עיון, העסקת בת שמפחה מומחית מניסיון, ייעוץ משפטי, פגישות רב מערכתיות, ביקורי בית ועבודה מערכתית עם שותפים בקהילה ובאשפוז. הובלת ישיבות צוות וועד משפחות פעילות במרכז, קיום וועדות היגוי במילם בהשתתפות נציגי משרד הבריאות, ביטוח לאומי, רווחה, בתי חולים, וועד משפחות פעילות.  קשר רציף ובכפוף לרכזת סל שיקום מחוזית.

הדרכה:

מודל ההדרכה במרכזים משולב מהדרכה פנימית הניתנת ע”י מנהלות המילם לבין מודל בו ההדרכה היא ע”י מדריכה מקצועית בתחום, עובדת עמותת אנוש.

צוות משפחות:

צוות עובדים ממקצועות הטיפול: עובדים סוציאליים, מטפלות באומנות, בבליותרפיסטים, פסיכולוגים. מענה ישיר בהתערבות פרטנית וקבוצתית. יכולת להנחות סדנאות, לקדם קשרי קהילה לטובת התחום. צוות בעל יכולת למתן מענים רגשי תרבות- דוברי אנגלית, רוסית ואמהרית. הקפדה על תיעוד פגישות במערכת נתיב.

בן/בת משפחה מומחה/ית מניסיון:

ליווי משפחות המבקשות להיפגש עם אדם בעל ניסיון אישי, במטרה לתמוך, לסייע בהתאם להתמודדות.

מזכירה: בעלת כישורים משרדיים ותקשורת בין אישית גבוהה.  אחראית על תיאום פגישות, קבלת פניות ממשפחות וצוותים וניהול המשרד.

עו”ד: ייעוץ משפטי בתחומים רלוונטיים